O nouă sesiune de depunere a cererilor privind ajutorul de minimis pentru achiziţionarea tancurilor noi de răcire a laptelui de către producătorii agricoli

Regulamentul (CE) nr. 1535/2007 al Comisiei din 20 decembrie 2007 privind aplicarea articolelor 87 şi 88 din Tratatul CE privind ajutorul de minimis în sectorul producţiei de produse agricole a stat la baza emiterii Hotărârii de Guvern 859 din 6 noiembrie 2013 şi a fost publicată în Monitorul Oficial Nr- 689 din 11 noiembrie 2013.
Datorită numărului redus de cereri depuse, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, prin Direcţia pentru Agricultură Judeţeană Giurgiu, vă aduce la cunoştinţă că se stabileşte o a doua sesiune de depunere a cererelilor, în perioda 01 februarie-15 aprilie 2014.
Ajutoarele de minimis pentru achiziţionarea tancurilor de răcire a laptelui se acordă producătorilor agricoli, crescători de animale care deţin până la 5 capete de vaci de lapte şi care sunt organizaţi în acest scop într-o singură formă asociativă.
Valoarea totală a sprijinului financiar este de 70.878.870 lei, iar cuantumul este de maxim 5.000 euro pentru fiecare formă asociativă care solicită acest ajutor şi cuprinde costurile aferente achiziţionării, instalării tancului de răcire a laptelui (cu o capacitate de maximum 1.000 de litri), instruirile necesare utilizării acestuia, precum şi asigurarea service-ului pentru o perioadă de 12 luni de la instalare.
Persoanele care îndeplinisc condiiţile impuse de lege se pot adresa Direcţiei Patrimoniu, Compartimentul Fond Funciar şi Registrul agricol din cadrul Primăriei Municipiului Giurgiu (0246 213 587, 0246 213 588 interior 143)

Ultima modificare: 28.01.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Cum s-a acţionat şi cum se va acţiona în continuare pentru deszăpezire, în municipiul Giurgiu